Už se to blíží, zbývá měsíc do voleb. Jak pracovala vláda a jak opozice? Které politické strany a hnutí podle mě mají jistotu zasednutí v Parlamentu? Které strany a hnutí jsou na tom hůře a v průzkumech zaostávají? Můj pohled na situaci a nejen o tom v dnešním článku...
Máme 20. září 2017, doba kdy jsme svědky horkého předvolebního boje o každého voliče. Vláda svědomitě na konci volebního období zvyšuje platy, především státním zaměstnancům. Rok 2017 byl rokem velmi zajímavým - nejdříve se Andrej Babiš na začátku roku
„chlubil
“ přebytkem státního rozpočtu, za který vlastně vůbec nemohl a nedlouho poté jsme byli svědky vládní krize, která dopadla nad očekávání bez vypovězení koaliční smlouvy, po dlouhé době jsme také měli vládu, která vydržela celé funkční období, a která splnila jakž takž to, co si vytyčila jako hlavní cíle. Opozici bych přičetl snahu a částečně i úspěch při prosazení zákona o registru smluv, ale to je asi tak všechno co mě takto z hlavy napadne.
Když se časově posunu blíže k volbám, konkrétně k dnešnímu dni, tak zjistíme, že podle průzkumů je hlavním favoritem voleb bezpochyby hnutí ANO. Na tomto hnutí se mi líbí jen jedna věc, a to je ta jejich disciplína při většině hlasováních. Jediná politická strana, která má dle průzkumů šanci porazit hnutí ANO je ČSSD. Ta se rozhodla napodobit styl hnutí a najela také na vlnu populismu. Výměna volebního lídra pomůže maximálně tak neviditelnému úřadujícímu předsedovi strany Milanu Chovancovi, který podle mě po volbách převezme iniciativu a stranu kompletně ovládne. Další, radikalně levicovější strana se pohybuje na rozmezí 3. a 4. místa. Jsou komunisté připraveni podílet se na řízení tohoto státu? Strana, která sbírá především protestní hlasy si může letos jen a jen pohoršit, protože část jejich voliči nejsou oddaní komunisté, ale pouze lidé, kteří je volí jako protestní stranu, kteří nyní mají lepší alternativu v Andreji Babišovi, tedy jeho hnutí. ODS je jednou z mála stran, která si polepší. Bude však jejich výsledek stačit na vytvoření jednobarevné vlády? Zřejmě ne. A z důvodu Vyšehradské deklarace soudím, že to budou další roky strávené v opozici. Lidovci, vládní strana, která byla opět jen a jen využita a v samotném závěru zrazena sociální demokracií v oblasti rodiny. Snad voliči ocení, že ve vládě nebyli z důvodu, aby byli u koryta, nýbrž aby zabránila vstupu tehdejšímu Úsvitu, vedeným Tomiem Okamurou do vlády. TOP 09 si vymění roli s ODS-kou a ztratí pozici nejsilnější pravicové strany, zastoupené v Parlamentu. Snad Miroslav Kalousek dodrží to co slíbil a odstoupí, pokud výsledek nebude dvojciferný. Tomio Okamura svou SPD zřejmě do parlamentu dovede, otázkou však zůstává, zda překoná hranici výsledku, kterou pokořil v posledních parlamentních volbách s Úsvitem.
Piráti jsou politickou stranou, která by si po svém dlouhém čekání parlamentní zastoupení zasloužila, propůjčí však Jack Sparrow své štěstí této politické straně? Svobodní překonali hranici 5% pouze jednou, a to ještě ve volbách do Evropského parlamentu, kde byla účast velmi nízká. Jejich šance na usednutí však na zahození nejsou. Lídr Petr Mach kvůli tomu i rezignoval, tak ten by těch pár tisíců hlasů mohl získat.
Můj pohled na volby: Hnutí ANO volby vyhraje a Andrej Babiš se stane prvním premiérem, který nepochází z České republiky. Nová vláda bude mít středového ražení a bude mít prvky agresivního boje o každý zákon, protože vláda, která po těchto volbách vznikne bude mít těsnou většinu. Komunisté ztratí velkou část svých voličů, kteří budou volit jiné protestní strany. Novým ministrem školství, mládeže a tělovýchovy se stane Mgr. Bohuslav Sobotka.
Můj odhad výsledků voleb: ANO -> 26%
ČSSD -> 17%
ODS -> 11%
KSČM -> 9%
KDU-ČSL -> 7,5%
TOP 09 -> 7 %
SPD -> 6%
Piráti -> 5,5%
Tomáš Michalko - Mladý politolog