Evropská unie - EU
„EU vznikla v roce 1993
na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, nahrazuje tak Evropské společenství a je jeho nástupkyní. Evropská integrace probíhá již od konce druhé světové války.
“ - uvádí euroskop.cz, který se podrobně věnuje rozboru Evropské unie. Na úvod uvedu, že Evropská unie má v současnosti 28 členů a jsem velmi rád, že tomu tak je, protože evropskou integraci považuji za nejdůležitější zahraniční prioritu našeho státu. Když se společně historicky ohlédneme na vývoj Evropy, tak se shodneme na tom, že mír ve střední Evropě nikdy nebyl zcela zaručen a na vývoj Evropy jsme měli naposledy největší vliv v době, kdy jsme měli císaře Svaté říše Římské Karla IV. ve 14.století. Mluvím o vlivu na Evropskou politiku, protože bez něj jsme jen stát uprostřed Evropy, který byl bohužel v minulosti často centrem válek. Před 2. světovou válkou jsme byli jedním z prvích cílů Třetí říše a v době Studené války jsme byli hraniční stát východního bloku přes nějž by s největší pravděpodobností byl veden případný hlavní útok.
Nyní, v době kdy máme příležitost znovu spolurozhodovat o Evropě, tak se od některých politických stran a hnutí nabízí možnost tuto politickou a ekonomickou unii opustit a hledat jinou alternativu. Ano, Evropská unie dělá spoustu chyb, ale rozhodně je výhodnější v ní zůstat. Evropská unie nám dává spoustu výhod, například v podobě většího zisku peněz než kolik jsme Evropské unii dodali. Ale také se samozřejmě snažím pochopit euroskeptiky, ovšem to, co jim na Evropské unii nejvíce vadí je právě to, že nám někdo něco nařizuje. A já se ptám, proč to nezměníme? Proč se nesnažíme pochopit jejich úmysly? Proč společně s nimi nehledáme způsoby jak problémům předejít a zabránit jim? To jsou otázky, které bychom si měli klást a nejenom kriticky přihlížet a neustále naříkat jak jsou zlí. Jen krátce na závěr dodám, že jsem pro příjetí eura, jehož přijmutí není otázka jestli ho přijmeme, ale kdy se k tomu kroku přijmout ho, odhodláme. Myslím si, že toto si uvědomují i euroskeptické strany zastoupené v Parlamentu, jenž pochopitelně již mnohokrát ukázaly, že tak rychle to nepůjde a udělají vše proto, aby přijmutí oddálily. Můj osobní odhad je, že euro přijmeme začátkem 20. let tohoto století.
Severoatlantická aliance - NATO
Je Česká republika opravdu tím ohroženým státem, kterému hrozí bezprostřední ohrožení? Ne, to opravdu není a ani jím dlouho nebude. Pokud jsou mezi námi občané, kteří věří, že je Rusko schopné dobýt a ovládnout země bývalého Východního bloku, tak jsou na omylu. Krym je země, kterou do své správy převzala Ruská federace v roce 2014. Je to uzemí, na němž žije více než polovina obyvatel ruského původu, z nichž se většina svobodně vyjádřila v referendu pro odchod z Ukrajiny a připojení k Rusku. Nevěřím, že by Rusko někdy v budoucnu Ukrajinu přímo vojensky napadlo, nevylučuji však, že budou posílat materiální podporu případným separatistům. Zajímá mě hlavní důvod proč státy, které jsou členy NATO nepodporují oddělení části území od Ukrajiny, resp. chápu, že nechtějí dopustit rozšíření Ruska, ale opravdu jsou takto zákeřní? Hlavním charakteristika NATO je dle jejich webových stránek - Euroatlantický obranný spolek. Já k tomu dodávám: „Teoreticky, v praxi dosud neověřeno a je to zároveň nástroj geopolitického vlivu USA a jeho hlavních spojenců (v praxi ověřeno v Evropě, Asii, Africe). To vše mě utvrzuje v myšlence, že NATO není tou správnou organizací, ve které bychom měli jako Česká republika být. Nevěřím, že bychom se bez NATO neoběšli a že by nám hrozilo bezprostřední nebezpečí. Jako alternativu, která je vstřícná vůči všem názorovým stranám, uvádím - zůstaňme plnohodnotným členem Severoatlantické aliance do té doby než vznikne společná evropská armáda, která bude nezávislá na Spojených státech a bude tak plnit pouze přání nás, Evropanů.“
Tomáš Michalko
Autor je studentem střední školy.